ESCAPE SVERIGE\Vänstermeny\Toppbild_GP.jpg

En dag på en flodkryssning

 

Morgon
Om du är morgonpigg, kan en vanlig dag på en flodkryssning börja med att du upplever soluppgången från toppdäcket, medan du intar en kopp nybryggt kaffe. Något senare öppnar restaurangen och en härlig frukostbuffé väntar. Efter en kraftig frukost lägger fartyget till vid kaj i en stad som kan vara charmerande och liten eller mångsidig och stor. Var
ni än befinner er så är det möjligt att följa med på en utflykt eller stadsvandring. Vanligtvis får ni några förmiddagstimmar i land innan fartyget fortsätter seglatsen mitt på dagen.


Lunch
Lunch ombord serveras oftast som buffé, och du njuter av maten samt det fantastiska landskapet som passerar förbi utanför fönstren. Efter lunch kopplar du av lite på soldäck eller sitter i baren med din favoritdrink. Ett annat alternativ är att höra på ett föredrag i salongen eller kanske utmana några av de andra passagerarna i en runda bridge.


Kväll
På kvällen har kocken satt samman en välsmakande 3-rätters meny. Efter middagen uppträder lokala artister ombord, eller så går du i land på ett särskilt arrangemang, om ni kommit till nästa hamn. Under kvällen, kan du antingen prova på nattlivet i land eller höra på vacker pianomusik i salongen. Det förekommer aldrig några tråkiga stunder på en flodkryssning!

 

Kontakta oss om du vill skicka förfrågan, få hjälp med att boka eller om du önskar ytterligare information om flodkryssning.