Ny dag och nytt land! På morgonen lägger fartyget till i Amsterdam. Denna charmiga huvudstad har något för alla; blomstermarknad, museer, konstgallerier, spännande butiker, caféer, vacker arkitektur och Anne Franks hus. Amsterdam omnämns med rätta som en stad full av nyanser och kontraster. Nederländernas huvudstad är också landets största stad och dess historia kan spåras tillbaka till 1200-talet, då det var ett litet fiskesamhälle vid floden Amstels strand – vilket också gav staden dess namn.
Efter en god frukost är dagen fri att uppleva Amsterdam på egen hand. Om du vill uppleva mer av Nederländerna kan du följa med på en förmiddagsutflykt till (mot en extra kostnad) (utflykten måste förbokas) till Haag och Scheveningen, eller till Volendam och Zaanse Schans.
Haag ligger vid Nordsjön och är säte för regeringen, parlamentet, högsta domstolen och kungahuset i Nederländerna. Här finns också Internationella domstolen, som anses vara en av de viktigaste i världen. Med långa breda gator, stora torg och många parker har Haag en lugnare atmosfär än huvudstaden Amsterdam. Historien om Haag började på 1200-talet när en greve köpte mark och byggde ett jaktslott vid sjön Hofvijver. Senare byggdes residenset ut till ett större palats som fick namnet Binnenhof, och så småningom växte en by upp runt palatset. Idag ligger Binnenhof i centrala Haag och hyser både regeringen och parlamentet. Stadens mest kända byggnad är dock Fredspalatset, Internationella domstolens högkvarter i Haag, som är FN:s högsta juridiska organ. Här bedöms det i mål om folkrätt och meningsskiljaktigheter mellan stater. Palatset byggdes speciellt för detta ändamål och invigdes 1913.
Vi besöker också Scheveningen, en av Haags åtta stadsdelar och landets populäraste semesterort vid havet. Scheveningen vetter mot Engelska kanalen, har en egen hamn och är känd för sina långa sandstränder och trevliga strandpromenad. Sedan 1800-talet har Scheveningen varit ett favoritresmål. Hotell och restauranger, museer och attraktioner för alla åldersgrupper har byggts. Hit kommer barnfamiljer, surfare, solsugna strandgäster, kulturintresserade och de som gillar att promenera eller cykla vid sanddynerna.
Värt att nämna är också Panorama Mesdag, som visar den imponerande cylinderformade målningen av målaren Hendrik Willem Mesdag. Målningen är en 360 graders (panorama) målning på en cylindrisk duk som är 120 meter lång och 14 meter hög. Målningen visar Haag och förorten Scheveningen i slutet av 1800-talet och från en rund plattform mitt i rummet får man verkligen känslan av att vara närvarande. Vi rekommenderar att du är med.
Alternativt kan du idag följa med på en valfri utflykt till Volendam och Zaanse Schans.
Zaanse Schans är ett skyddat område som ligger på stranden av floden Zaan och är känt för sin samling av välbevarade historiska väderkvarnar och hus. Från 1961 till 1974 flyttades gamla byggnader från hela Zaanstreek till detta område. Under sin storhetstid på 1700- och 1800-talen var Zaan-regionen ett viktigt industriområde med hundratals väderkvarnar som användes för produktion av linolja, färg, senap, papper, snus och andra produkter. Några av de historiska väderkvarnarna fungerar fortfarande.
Utflykten fortsätter till den idylliska fiskebyn Volendam, där vi besöker den gamla hamnen som är full av gamla holländska båtar. Längs vägen blir det även ett stopp vid en ostfabrik, där vi får en liten introduktion till osttillverkning och får smaka på några av ostarna de gör.
När vi är tillbaka från utflykterna är det dags för lunch i fartygets restaurang. Eftermiddagen är fri att njuta av ombord eller att utforska Amsterdam på egen hand.
Det är vår sista kväll tillsammans för den här gången. Vi bjuds på en god middag och tillbringar en trevlig kväll ombord.