Vårt hotell är vackert beläget på en höjd ovanför gamla Kivik med milsvid utsikt över havet och en vacker trädgård. Hotellet har 32 rum fördelade över tre byggnader samt restaurang och Spa.
Trädgården går i italiensk renässansstil med pergola, doftande rosor och lavendel, gångar, porlande vatten och framtittande statyer.
Rummen är unika och personligt inredda. Den ursprungliga byggnaden är över 100 år gammal och har en gång inhyst självaste Prins Eugen som under tre somrar på 30-talet kom hit för att måla, inspirerad som han var av den Österlenska miljön.
Spa-avdelningen ger en redan avkopplande upplevelse en extra dimension. Här finns jacuzzi, torrbastu, ångbastu och sköna behandlingar av alla de slag.
Sist men inte minst ståtar hotellet med en av Kiviks bästa restauranger. Här avnjuter vi skånska läckerheter tillsammans med gott vin och den oändliga utsikten över havet som ramar in varje hörn av detta hotell. Rätterna är både lokala och internationella men speciellt viktiga är de närodlade inslagen. Grannarna förser lamm, fisk, gås, vilt, sparris, äpplen och mycket mer, allt efter säsong.