Middag
Vi landar i Faro och åker transfer till vårt bekväma hotell för veckans vidare äventyr. Välkomstmiddag på kvällen.
Nyhet Färgstarka vandringar i det genuina Algarve
Portugals sydligaste region var en gång ett eget moriskt kungadöme och har behållit en karaktär av något alldeles eget. Den är lite vildare men också vackrare. Lite enklare, men också mer genuin. Kusten präglas av ockrafärgade klippor och raukar, apelsinblommorna doftar och korkekarna slingrar sig mot solen. Här njuter man av över 3000 soltimmar varje år och när vi är här njuter vi också av ett skönt lugn. Vi går de finaste kustvandringarna och ägnar även tid åt det dolda inlandet med öde berg och välbevarade medeltidsbyar, insvepta i en tidlös känsla. Och älskar du att bada får du ditt lystmäte på riktigt fina sandstränder!
Få tillgängliga
Från: Göteborg, Stockholm
Med: Jan Karlsson
Lediga platser
Från: Göteborg, Stockholm
Med: Jan Karlsson
Detta välutrustade hotell ligger alldeles vid havet i en lugn del av Carvoeiro. Här finns trädgård, stor utomhuspool med havsutsikt, uppvärmd inomhuspool med spa (ingår för våra gäster), bufférestaurang och rymliga rum, alla med balkong. Stranden ligger nedanför klippan som hotellet står på och byn nås till fots på 20 minuter (1500 m). OBS ta med badmössa för poolerna!
7 frukostar, 5 luncher och 6 middagar inkluderad
Middag
Vi landar i Faro och åker transfer till vårt bekväma hotell för veckans vidare äventyr. Välkomstmiddag på kvällen.
Frukost, lunch, middag
3,5 timmar
8,5 km
200 m upp/ner
Vår första vandring börjar direkt från dörren i morgonsolen. Vi följer den färgstarka kusten med sina röda klippor, grönskande pinje och blåa hav västerut. Vi avnjuter picknick i det fria och tar after walk på stranden nära den lilla fiskebyn Ferragudo.
På kvällen svidar vi om och åker upp till den välbevarade medeltidsbyn Silves, Algarves vackraste, med sin ilsket röda moriska borg. Här får vi höra berättelser om morernas tid och sedan avnjuta en middag med couscous, flatbröd och hummus.
Frukost, lunch, middag
4 timmar
14 km
340 m upp/ner
Dagens vandring börjar i lilla samhället Luz och går kusten österut mot Lagos. Vi passerar udden Ponta Piedade, ett av Algarvekustens mest fotograferade ställen, där dramatiska klippor balanserar i havet. Vi går sedan in i Lagos vackra historiska stadskärna. Det var härifrån Portugals upptäcktsresanden satte ut på 1400-talet.
Frukost, lunch, middag
3 timmar
8,5 km
100 m upp, 530 m ner
Idag får vi se en annan sida av Algarve – det orörda inlandet med berg och traditionellt lantliv. Här doftar luften av tall och eukalyptus och marken täcks av ljung och lavendel. Det odlas mandel, oliv, fikon, druvor och naturligtvis kork. Vi vandrar upp på regionens högsta berg Foia och avslutar i byn Monchique, där den som vågar prövar på det lokala brännvinet.
På vägen tillbaka stannar vi till på en småskalig vingård för genomgång och provsmakning av Algarves solmogna viner.
Frukost
En hel dag att pröva på livet som semesterfirare. Det finns fina stränder där vi bor och ägna gärna lite tid åt stadens serveringar, gränder och butiker. På kvällen promenerar man med fördel in till byn, kanske för att smaka av den lokala fiskgrytan cataplana.
Frukost, lunch, middag
4 timmar
11 km
120 m upp/ner
Idag åker vi lite längre bort till den del av Algarve som blickar rakt ut i Atlanten. Vi går ett stycke av långleden Rota Vicentina (Fiskarens led) med utgångspunkt från byn Carrapateira. Det blir möjlighet till ett vilt bad innan vi åker hem igen.
Frukost, lunch, middag
3 timmar
7 km
150 m upp/ner
Den sista turen är en klassiker. Med start vid kapellet Senhora da Rocha, som står på en smal udde, vandrar vi västerut förbi Praia da Marinha (en av kustens finaste) till Benalgil för bad och After Walk. Den sistnämnda lilla kustbyn är känd för de häftiga grottorna som nås sjövägen. Den som vill simmar in i grottan (ca 100 m), eller hyr en SUP eller kajak på stranden. Återfärd till vårt hotell och avskedsmiddag.
Frukost
Vi återvänder hem efter en skön veckas vandring och bad i Algarves genuina natur.
Under tidig medeltid var Portugals södra del ett moriskt rike under namnet Al-gharb, som betyder riket i väster. Silves var huvudstaden och än idag tronar borgen över staden. När Portugal enades på 1100-talet fick Afonso III titeln ”Kungen av Portugal och Algarve”. Regionhuvudstaden är idag Faro. Befolkningen är 395000 och under sommaren lockas många utländska besökare av de 155 kilometrarna kust med långa och rena sandstränder. När vi reser till Algarve är det lugnare och områdets verkliga karaktär träder fram.
Vi går i en liten grupp med svensk guide. Underlaget är mestadels släta stigar med lite sten och sand. Höjdskillnaderna är måttliga.
Luncherna äts vissa dagar på trevliga serveringar och andra som uppdukad picknick. Av miljöskäl försöker vi undvika engångsartiklar så ta med egen tallrik, mugg och bestick.
Du som har flyg med oss möts av vår representant på flygplatsen i Faro. Vi har sedan cirka en timmes transfer till hotellet.
Du som bokat resan utan flyg flyger lämpligen till Faro. Om du flyger till samma flygplats som vi kan du följa med vår transfer om du inställer dig hos vår guide i ankomsthallen senast samma tid som vårt flyg landar (glöm ej att bekräfta flygtiderna och förboka transfern med oss). Du ser våra flygtider genom att klicka "boka" på en avresa med flyg.
Den här webbplatsen använder cookies för att samla information anonymt, till exempel för webb- och användarstatistik. Informationen vi samlar används för att förbättra användarupplevelsen på vår hemsida, webbutveckling och marknadsföring.